„Kultura na skraju Europy” – wizyta naszych uczniów w szkole partnerskiej w Rumunii

W dniach 26 – 30 września grupa 20 uczniów i 4 nauczycieli Zespołu Szkół w Świątnikach Górnych realizowała wspólne zajęcia z rówieśnikami z Rumunii w Colegiul Economic w Aradzie. Wizyta polskiej młodzieży była główną częścią zakończonego projektu „Kultura na skraju Europy”.

Celem projektu było zapoznanie uczniów Zespołu Szkół w Świątnikach Górnych z unikatową i wyjątkową kulturą ich regionu oraz umożliwienie dostrzeżenia różnic i podobieństw w kulturze Polski i Rumunii, w tym także szans i możliwości rozwoju młodych ludzi w obu krajach poprzez wizytę w szkole przyjmującej w Arad w Rumunii.

Uczniowie razem z rówieśnikami z Arad brali udział we wspólnych zajęciach w formie warsztatów, dyskusji i prelekcji. W programie zajęć znalazły się: gry integracyjne, wzajemna nauka podstawowych zwrotów w języku polskim i rumuńskim, prezentacje na temat tradycji, wspólna nauka tańców, prezentacje na temat historii, geografii, regionów, sławnych rodaków, wymiana doświadczeń na temat podróży po Europie, quizy geograficzne, warsztaty kompetencji cyfrowych i wiele innych aktywności.

Wizyta w szkole partnerskiej w Arad przyczyniła się do poniesienia kompetencji językowych i cyfrowych uczniów. Była także okazją do zawarcia nowych przyjaźni, a gronu pedagogicznemu dała możliwość wymiany doświadczeń na temat funkcjonowania systemu edukacji w obu krajach.

Przedsięwzięcie „Kultura na skraju Europy” w całości zostało sfinansowane ze środków funduszy europejskich.

Sekretariat Zespołu Szkół czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00. W sprawach pilnych prosimy kontakt telefoniczny.

Skip to content