Konkurs „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”.

Małopolska Policja wraz z partnerem projektu: Samorządem Województwa Małopolskiego ogłaszają konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego mający na celu propagowanie zasad bezpieczeństwa zwłaszcza wśród seniorów – osób najbardziej narażonych na bezwzględną działalność oszustów, przez których niejednokrotnie tracą dorobek całego życia.

Konkurs stanowi jeden z elementów Porozumienia zawartego z początkiem sierpnia 2020 roku pomiędzy Województwem Małopolskim a Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie,  dotyczącym współpracy przy realizacji zadania „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan” w ramach Pakietu Edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Do udziału w projekcie włączyli się również Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty obejmując wydarzenie Honorowym Patronatem oraz Pan Mariusz Bartkowicz – Prezes Zarządu Radia Kraków S.A. udzielając Patronatu Medialnego.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach przeznaczonych dla uczniów oraz szkół ponadpodstawowych, w wyniku których zostaną wyłonione najlepsze filmowe materiały profilaktyczne z obszaru oszustw popełnianych na osobach starszych oraz poszerzy się grono osób świadomych występujących zagrożeń.

W pierwszej kategorii: „Ostrzeż seniora” dla szkół ponadpodstawowych, należy wykonać plakat z ostrzeżeniami, który będzie zawierał, co najmniej jedną z metod działania oszustów, np. „na policjanta”, „na wnuczka”. Uczestnicy konkursu mogą również skorzystać z gotowych materiałów (np. logo projektu, plakat projektu, ulotka). Najważniejsze, aby opowiedzieć babci, dziadkowi lub innemu seniorowi z otoczenia o przestępcach, którzy najczęściej podając się za policjanta lub krewnego „wyłudzają” od nich pieniądze lub inne kosztowności.  Następnie udokumentować swoje zadanie wykonując fotografię seniora trzymającego plakat.

W drugiej kategorii: konkurs filmowy dla uczniów szkół ponadpodstawowych należy przygotować film z poradami dla babć, dziadków lub innych seniorów z otoczenia. Uczestnikami w tej kategorii mogą być uczniowie indywidualnie lub zespołowo (do 3 osób),  którzy w postaci filmu, animacji lub spotu wykonają utwór o tematyce dotyczącej zagrożeń oszustwami z jakimi osoby starsze mogą się spotkać na co dzień. Najważniejsze aby film zawierał co najmniej jedną z metod działania oszustów: „na wnuczka”, „na policjanta” itp.

Intencją Konkursu jest integracja międzypokoleniowa. Młodzi ludzie będą mieli za zadanie dotrzeć do pokolenia seniorów i przekazać wiedzę dotyczącą metod działania oszustów. Sprawcy tych czynów, wielokrotnie wykorzystują  dobroduszność, bezkrytyczność, obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób, a także izolację społeczną spowodowaną pandemią do osiągnięcia swoich przestępczych celów.

Konkurs rozpoczyna się w dniu 21 września 2020 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych upływa 31 października 2020 roku.

Dla zwycięskich szkół i uczniów przewidziano atrakcyjne nagrody w postaci laptopów, tabletów itp. Regulamin i inne dokumenty znajdują się Tutaj

„Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”.

Pomóż chronić seniorów!

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego akcję, który znajduje się na fanpage Bezpieczne Dziecko.

Pomóż chronić seniorów.

UWAGA. Kolejny KONKURS z cyklu "WNUCZKA, WNUCZEK EDUKUJE BABCIA DZIADEK SIĘ STOSUJE". Tym razem dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Szczegóły w filmiku promocyjnym.Nie bądź obojętny na krzywdę. POMÓŻ CHRONIĆ SENIORÓW.Dziękujemy Krakowskiej Drużynie Orląt im. A. Petrykiewicza za pomoc w realizacji filmu.Projekt w ramach KDBDiM "Bezpieczne dziecko"Organizator: Małopolska PolicjaPartnerem projektu jest SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO.Honorowy Patronat: Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak.Patronat Medialny: Radio Kraków

Opublikowany przez Bezpieczne Dziecko Poniedziałek, 21 września 2020

Dziękujemy Krakowskiej Drużynie Orląt im. A. Petrykiewicza za pomoc w realizacji filmu.

Sekretariat Zespołu Szkół czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00. W sprawach pilnych prosimy kontakt telefoniczny.

Skip to content